Mechanický termostat versus elektronické řízení teploty


V chladicích a mrazicích zařízeních je teplota udržována na konstantní hodnotě bez ohledu na výkyvy teplot okolního prostředí. K tomu je zapotřebí tzv. mechanický termostat, nebo elektronická regulace teploty.
stěna termostat
Úskalí mechanického termostatu
Termostat je elektrický spínač, který nastavením na určitou hodnotu teploty začne provádět její regulaci. Při snížení teploty sepne kontakty, čímž se uzavře obvod chladicího mechanismu, a při zvýšení je naopak rozepne a dochází k chlazení. Rozsahem mezi sepnutím a vypnutím termostatu vzniká tzv. spínací hystereze neboli spínací diference.
studené úložiště
Termostat může být dvojího druhu, buď s volitelnými teplotními rozsahy v daném intervalu, nebo s pevně nastavenými spínacími body.
V chladničkách se nejčastěji využívají tzv. termostaty s kapilárou. Tvoří je obal vyplněný kapalinou nebo plynem, přičemž se tato vnitřní náplň při ochlazování smršťuje a při zahřívání rozpíná. Pohyb této náplně pak primárně působí na kontakty elektrického tzv. mžikového spínače.
U chladniček je čidlo termostatu umístěno na plechu výparníku, měří se tím pádem teplota chladicího média samotného výparníku a ne skladovací teplota uvnitř chladničky. Jedná se tedy o nepřímou metodu regulace a jejím úskalím je velký spínací rozsah termostatu. Dochází k tomu, že ve výparníku se teplota mění rychleji než ve skladovacím prostoru, což zvyšuje spotřebu elektrické energie a projeví se to i na kvalitě uskladněných potravin. Toto úskalí se týká především starších nebo levnějších modelů chladniček.
mokrá mřížka
Elektronické regulace teploty u moderních chladicích zařízení
Elektronická regulace vnitřní teploty zajišťuje spínání obvodu s menší frekvencí a celé zařízení má také větší citlivost. Dnes je běžným standardem moderních mrazáků a chladniček vyšší kvality. Pracuje na podobném principu klasického mechanického termostatu, tedy ve stavech zapnuto a vypnuto. Teplota se opět volí napevno, nebo v přípustném rozsahu. 
Rozdíl však spočívá v samotné technologii elektronické regulace. Jedná se o termistor, to je vlastně polovodičový teplotně závislý rezistor, který slouží v těchto zařízeních jako tepelný senzor. Přeměňuje přímo tepelné změny na změny elektrického napětí v obvodu, mění se tím odpor a napětí můstku mezi bodem A a B. Změna napětí se promítá přímo v elektronicky řízeném termostatu a ten pak ovládá spínací relé nebo triak (regulační člen) pro sepnutí chladicího mechanismu.

Odvlhčovač vytvoří zdravé prostředí


Zatímco klimatizaci má už v dnešní době spousta domácností, odvlhčovače jsou stále v jejím stínu. Přitom se jedná o velice potřebný vynález pro vylepšení prostředí, ve kterém se každodenně pohybujeme.
o   Lidé si odvlhčovače většinou spojují s vytopeným bytem.
okno na zahradu

Ale není potřeba počkat až na nějakou povodeň, abychom si mohli tento přístroj pořídit.
·         V mnoha domácnostech je vlhkost vzduchu větší, nežli by bylo žádoucí.
·         To vede ke vzniku různých plísní a podobných nepříjemností.
·         Zvláště pro alergiky nebo malé děti mohou být plísně v bytě velice nebezpečné.
Likvidace plísníje velice zdlouhavá a nepříjemná záležitost. Nejprve musíme napadená místa ošetřit speciálním desinfekčním roztokem, který je určený právě na likvidaci plísní v bytě. Pak nějakým hadrem nebo kartáčkem napadená místa otřít. Pomůcky pochopitelně po použití vyhodit. Po čtyřiadvaceti hodinách se celý proces opakuje. Jestliže se jedná o stěny bytu, je nutné omítku s přesahem oškrábat. Při tomto procesu je ošemetná jedna skutečnost.
o   V domnění, že jsme náš byt plísně konečně zbavili, znovu naneseme omítku a celé místo zrenovujeme.
o   Po nějaké době se většinou plíseň objeví znovu.
Odvlhčovač vzduchuje tedy rozhodně lepším řešením, které těmto potížím bude předcházet.
poškozená tapeta

Nestačí jen vyvětrat

Ani dostatečným každodenním větráním všech místností nedosáhnete většinou ideální vlhkosti v bytě. Za chladných nebo deštivých dní bývá totiž mnohdy venku větší vlhkost než v interiéru. Zejména na podzim a v zimě.
·        Časté větrání tedy nemusí být vždy ku prospěchu, ale může nám spíše uškodit.
o   Při používání odvlhčovače tento problém nastat rozhodně nemůže.
Tyto přístroje odborníci doporučují zejména do domů, ve kterých byla vyměněná okna za plastová, která dokonale těsní. A víte, že vám může odvlhčovač dokonce pomoci usušit vyprané prádlo?

Když staré elektrospotřebiče doslouží


            Stařičký bojler na elektřinu dokáže svou spotřebou udělat pěkný průvan do financí. Na druhé straně solární kolektory nebo tepelné čerpadlo představují vysokou vstupní investici, kterou si každý nemůže dovolit. Proti starším elektrickým zásobníkům dříve mluvilo omezení v podobě nočního proudu. Bojler přes noc ohřál hodně vody, ráno jsme jí spotřebovali jen malé množství a zbytek přes den vychladl. Večer jsme se pak koupali ve vlažné vodě a čekali, až sepne noční proud. Dnes je již situace jiná a jiné jsou už i zásobníky pro ohřev vody.
 barevné zásuvky
Chytré elektrické zásobníky
 
            Nejmodernější zásobníky pracují na principu „učení se“ zvyklostí uživatelů. Znamená to, že si zapamatují kdy je voda využívána nejvíce, a podle toho spínají s ohledem na čas i tarif. Ve finále to představuje úsporu až několik desítek Euro za měsíc oproti starým bojlerům. Pokud budete chtít použít vodu v nestandartním čase, není problém, zásobník si udržuje stálou teplotu a je rozdělen na dvě části, takže akutní příprava vody je rychlá.
            Zásobník se doporučuje instalovat nejblíže k místu odběru vody, aby se teplota neztrácela dlouhým vedením. Pokud je například kuchyně hodně daleko od koupelny je vhodnější do kuchyně pořídit separátně průtokový ohřívač a zásobník ponechat např. v samotné koupelně.
 elektroměry
Příklad elektrického zásobníku:            ARISTON VELIS EVO PLUS
Zásobníkový ohřívač vody vybavený funkcí ECO EVO, která si pamatuje, kdy a kolik horké vody používáte. Tím snižuje spotřebu elektrické energie až o 14 %. Lze naprogramovat a používá dvě oddělené části nádrže.
Chytré plynové zásobníky
 
            Ohřev vody lze řešit i pomocí plynového kotle, což je také velmi rychlý a vhodný způsob. Voda se ohřívá přímo v plynovém kotli nebo v externím zásobníku. Integrované zásobníky mohou mít objem několik desítek litrů, externí mohou mít až 150 litrů. Zásobníky mají tepelnou sondu, která hlídá teplotu a podle navoleného programu regulace, kotel vodu ohřívá. Komfortní funkce rychlého ohřevu pak zajišťuje, že kotel průtokově přednostně ohřívá vodu a teprve potom případně vytápí místnosti.
 
Příklad plynového zásobníku:               ARISTON BCG 120L PROTECH
Nepřímo vyhřívaný zásobník s vysokou flexibilitou instalace. Jednoduše lze připojit ke všem nástěnným plynovým kotlům. Je přizpůsoben pro minimální tvorbu vodního kamene a polyuretanová izolace zabraňuje tepelným ztrátám.

Pozor na elektřinu

Člověk by si měl dávat pozor na leccos. Například i na elektřinu. A v případě této nejenom na to, že by mohla být zdraví i životu nebezpečná, ale i proto, že by mohla vážně uškodit i – peněžence. Té však logicky nikoliv nějakým tím výbojem, nýbrž tím, že její spotřeba roztáčí elektroměr a ten pak nejednou dokáže zatočit s rodinným rozpočtem kteréhokoliv odběratele, až se tomuto protáčí panenky.
elektrické dráty

A když tu hrozí toto nebezpečí, lze vám skutečně vřele doporučit: !

Nikdo vás k tomuto myšlení pochopitelně nutit nemůže, výrobci a distributoři by dokonce byli naopak rádi, kdybyste při používání spotřebičů nemysleli vůbec, kdybyste jich měli co nejvíce a nechávali je běžet nejlépe nepřetržitě. Protože na tom na rozdíl od nás prostých lidí vydělávají.

Ale každý soudný člověk už dávno ví, že elektrický proud není zadarmo, ba že je naopak stále dražší a dražší. A nechce-li tudíž jeden přijít na buben, nezbývá mu, než se nějakým způsobem omezovat ve snaze snížit náklady.

Jistě, šetřit se tu dá i tím, že člověk začne žít potmě a přístroje spotřebovávající proud zcela odpojí a nahradí nějakými alternativami, ale to není ono. Jenom si zkuste v dnešní době nahradit televizor maňáskovým divadlem, mixér měchačkou, elektrickou plotnu a varnou konvici kamny na dřevo či jiné levné palivo a počítač připojený k síti tlacháním se sousedkou z vedlejšího balkónu! Sotva se to setká s kladnou odezvou.

A tak je třeba šetřit jiným způsobem.

Třeba tím, že člověk začne používat energeticky nenáročná, přímo úsporná svítidla. Protože jakkoliv by se mohlo zdát, že nějaké ty žárovky zase až tak moc elektřiny nespotřebují, není to až tak docela pravda, vzhledem k tomu, kolik jich v takové domácnosti vesměs bývá a kolik hodin denně jsou v provozu. Člověk by tak nejednou žasnul, kdyby si propočítal, na kolik ho vyšel provoz neúsporných svítidel a kolik by ušetřil, kdyby je nahradil něčím nenáročnějším.
čirá a žlutá žárovka

A tak je záhodno zvolit takové světelné zdroje, jež nabízejí ty nejlepší služby za věru nevelký peníz. A najít takové není zaručeně nic složitého. Protože už dávno existují třeba LED žárovky. Ty mají spotřebu minimální a navíc jsou také kvalitní, spolehlivé a dlouholetou životností oplývající.

A proč by člověk takovou možnost nevyužil, když je k mání, že? Když je tohoto sortimentu na výběr tolik, že každý jistě najde to pro něj pravé, to nejlepší.

O čemž se můžete přesvědčit klidně i vy sami.

Výhodné ceny

Chystáte renovaci kuchyňské linky a chcete, aby pracovní plocha byla skvěle a kvalitně osvětlená v plné šíři, aby se tomu, kdo zrovna bude vařit, pracovalo ještě lépe? Využijte praktické zářivkové trubice z naší nabídky, jistě oceníte jejich různorodost, takže si určitě najdete přesně takovou velikost, která bude ideální pro vaše záměry a především podmínky. Za velice výhodnou a příjemnou cenu budete mít luxusní osvětlení, pro jakoukoliv pracovní plochu si zvolíte. Neváhejte a vsaďte na kvalitu, nabízíme vám zboží od osvědčených výrobců, takže se nenapálíte podvodným nekvalitním výrobkem.

lucerny v kuchyni

Velký výběr

Abyste měli dostatek možností na výběr, rozšířili jsme nabídku. Zvolte takovou zářivku, která bude splňovat všechny parametry, které jste si vysnili na dané místo. Pokud si nevíte rady s nějakými hodnotami, neváhejte a pošlete nám váš dotaz, rádi vám při výběru pomůžeme, jak nejlépe budeme umět. Nešetřete na kvalitním osvětlení, šetříte tak zdravotní stav vašich očí a ostrý zrak si tak zachováte mnohem déle, zvláště u vaření nebo nad dílenským stolem je potřeba mít skvělé přímé světlo, které tak zabrání nepříjemné nehodě.

naleštěná kuchyň

Vysoká svítivost

Vyberte si takový typ osvětlení z naší nabídky, který bude ve všech ohledech vyhovovat vaši potřebám, aby bylo zaručeno, že na danou činnost budete vždy mít přímé osvětlení a tedy se vám bude všechno dělat mnohem lépe. Vsaďte na kvalitu za skvělou cenu, ušetříte, protože naše produkty mají velkou výdrž a svítivost, nemusíte je tak měnit příliš často a zbytečně tak utrácet vaše vydělané peníze. Můžete je investovat do jiného vylepšení vašeho domova nebo si jen tak kupte něco malého pro radost, abyste měli hned lepší den. Třeba knížku, na kterou si posvítíte díky našim kvalitním produktům, ze kterých vás jen tak oči nebudou bolet.