Když staré elektrospotřebiče doslouží


            Stařičký bojler na elektřinu dokáže svou spotřebou udělat pěkný průvan do financí. Na druhé straně solární kolektory nebo tepelné čerpadlo představují vysokou vstupní investici, kterou si každý nemůže dovolit. Proti starším elektrickým zásobníkům dříve mluvilo omezení v podobě nočního proudu. Bojler přes noc ohřál hodně vody, ráno jsme jí spotřebovali jen malé množství a zbytek přes den vychladl. Večer jsme se pak koupali ve vlažné vodě a čekali, až sepne noční proud. Dnes je již situace jiná a jiné jsou už i zásobníky pro ohřev vody.
 barevné zásuvky
Chytré elektrické zásobníky
 
            Nejmodernější zásobníky pracují na principu „učení se“ zvyklostí uživatelů. Znamená to, že si zapamatují kdy je voda využívána nejvíce, a podle toho spínají s ohledem na čas i tarif. Ve finále to představuje úsporu až několik desítek Euro za měsíc oproti starým bojlerům. Pokud budete chtít použít vodu v nestandartním čase, není problém, zásobník si udržuje stálou teplotu a je rozdělen na dvě části, takže akutní příprava vody je rychlá.
            Zásobník se doporučuje instalovat nejblíže k místu odběru vody, aby se teplota neztrácela dlouhým vedením. Pokud je například kuchyně hodně daleko od koupelny je vhodnější do kuchyně pořídit separátně průtokový ohřívač a zásobník ponechat např. v samotné koupelně.
 elektroměry
Příklad elektrického zásobníku:            ARISTON VELIS EVO PLUS
Zásobníkový ohřívač vody vybavený funkcí ECO EVO, která si pamatuje, kdy a kolik horké vody používáte. Tím snižuje spotřebu elektrické energie až o 14 %. Lze naprogramovat a používá dvě oddělené části nádrže.
Chytré plynové zásobníky
 
            Ohřev vody lze řešit i pomocí plynového kotle, což je také velmi rychlý a vhodný způsob. Voda se ohřívá přímo v plynovém kotli nebo v externím zásobníku. Integrované zásobníky mohou mít objem několik desítek litrů, externí mohou mít až 150 litrů. Zásobníky mají tepelnou sondu, která hlídá teplotu a podle navoleného programu regulace, kotel vodu ohřívá. Komfortní funkce rychlého ohřevu pak zajišťuje, že kotel průtokově přednostně ohřívá vodu a teprve potom případně vytápí místnosti.
 
Příklad plynového zásobníku:               ARISTON BCG 120L PROTECH
Nepřímo vyhřívaný zásobník s vysokou flexibilitou instalace. Jednoduše lze připojit ke všem nástěnným plynovým kotlům. Je přizpůsoben pro minimální tvorbu vodního kamene a polyuretanová izolace zabraňuje tepelným ztrátám.