Skákáním k lepší kondici
Máte na zahradě trampolínu? Dříve bylo toto zařízení pouze tělocvičným náčiním. Dnes se trampolíny stále častěji objevují na zahradách rodinných domků a slouží jako zábava pro děti. Ve sportu jsou trampolíny využívány pro trénování skoků do vody. Skoky na trampolíně jsou dokonce i jedním z odvětví sportovní gymnastiky. A od roku 2000 se řadí i mezi olympijské sporty. Skákáním na trampolíně se zpevňují svaly a napomáhá se rovnováze. Proto je tato zábava pro děti určitě prospěšná.
Trampolína pro piloty
Ačkoliv historie tohoto tělocvičného a zábavného náčiní je velice stará, výroba takových trampolín, které známe dnes, má krátkou historii.
o První trampolíny používali Inuité (Eskymáci), kteří je zhotovovali z mroží kůže.
o Ve středověku se místo nich používala pružná prkna, která pomáhala různým akrobatům v jejich umění přemetů.
Tu první, která už byla té současné podobná, sestrojil francouzský akrobat du Trampoline. Jak už je z jeho jména patrné, zabýval se akrobacií. Pod vysoké hrazdy se umísťovaly záchranné sítě, a právě v nich našel tento akrobat inspiraci. Patent na trampolínu ale získali svým výrobkem až pánové George Nissen a Larry Griswold. Bylo to kolem roku 1936. Trampolínu zhotovili z pevné tkaniny, kterou napnuli do rámu pružným lanem. Zřejmě ji dovedl Nissen patřičně využít. Po nějakém čase se totiž stal mistrem Spojených států ve skocích do vody. Během druhé světové války se trampolína využívala při výcviku pilotů.
V současnosti si můžete pořídit trampolínu v různých variantách.
– kruh
– ovál
– obdélník
– osmihran
A také můžete svým dětem pořídit trampolínu, která je bezpečnější. Má kolem sebe ochrannou síť. Pro skákací plochu se používají polypropylénová vlákna, která jsou šetrná k lidské pokožce. Některé trampolíny mají pro větší komfort a bezpečí rukojeť pro přidržení při skákání.