Můžeme mít septik na klíč?
I v dnešní době nejsou ani zdaleka všechny domy připojeny ke kanalizační síti. Platí to zejména o samotách a domcích v těch nejmenších obcích. I takové si však musí nějak poradit s domovním odpadem z toalety, dřezu či vany. V takovýchto případech se obvykle používá septik, tedy nádrž umístěná nejčastěji pod domem, naplněná látkami, které pomáhají rozkládat moč a fekálie. Ta se však dříve či později naplní, a tak je nutné ji čas od času nechat vyvézt. Problém může být v tom jaký konkrétně vybrat. Typů je samozřejmě hodně, ovšem jedním z nejpopulárnějších je bezesporu septik na klíč Pro vodu. Jedná se o standardizovaný typ, který má již předem dané rozměry i tvar.
Je pravdou, že je konstruován tak, aby se hodil do co nejvíce domů, ovšem i tak to neznamená, že je vhodný všude. Koneckonců máme i některé netypické stavby, zvláště takové, které si lidé projektovali sami. Ty totiž mnohdy nemají standardní rozměry, takže tento standardizovaný typ septiku se pod ně mnohdy nevejde.Také pro domy s více obyvateli není zrovna ideální. Zde je totiž potřeba mít nádrž s poněkud větším objemem. Jinak totiž bude mnohem rychleji naplněná a bude tedy nutné ji i častěji vyvážet. Tím se vše samozřejmě prodraží, neboť ani tato služba není zadarmo.
Pokud tedy chceme jít cestou septiku, musíme toto vše zvážit. Mnohdy se ukáže, že v dlouhodobém horizontu bude výhodnější napojení na běžnou kanalizační síť. Avšak i když pro vás tato možnost nepřipadá v úvahu, je rozhodně dobré vybrat takový septik, který bude splňovat všechny vaše požadavky, především co se objemu týká.
Obvyklý interval vyvážení je jednou za rok. Je tedy ideální si spočítat, kolik „odpadu“ vyprodukujete, a podle toho se řídit. Jistě, není to zrovna nejpříjemnější úkol, ale naštěstí dnes existují tabulky, které nám udávají doporučený objem podle počtu obyvatel domu. Pokud si tedy nejsme jisti, můžeme se řídit jimi. Tím totiž rozhodně neprohloupíme.