Jak vyřídit pracovní povolení pro cizince?
Jste cizinec a hodláte nějakou dobu pracovat v České republice, ale nejste si jisti, kde se ohlásit a co vše potřebujete? Pak čtěte dál!
Pracovní povolení
O pracovní povolení pro cizince je třeba zažádat na příslušné krajské pobočce Úřadu práce. Během řízení vás může zastoupit zaměstnavatel nebo zástupce s plnou mocí osoby, která se o práci rozhodne ucházet.
O práci může cizinec zažádat jde-li o:
- sezónní práce (to znamená, že pracovní činnost se bude vyvíjet podle ročního období)
- pracovní sílu na dobu maximálně 6 měsíců
- plnění úkolů vyplívajících z předmětu činností právnické osoby, které jsou zajištěny společníkem, členem statutárního orgánu nebo jím samotným
- držitele povolení k dlouhodobému pobytu za účelem podnikání nebo investování
- příležitostné a časově omezené zaměstnání osob do 26 let
- mezinárodní smlouvu
- držitele víza nebo povolení k dlouhodobému pobytu
- žadatele o udělení mezinárodní ochrany
Písemná žádost by pak měla obsahovat:
- všechny identifikační údaje
- adresu v zemi trvalého pobytu a adresu, kam bude žadateli doručována korespondence
- číslo cestovního dokladu
- identifikační údaje budoucího zaměstnavatele
- druh práce, místo výkonu a dobu, po kterou bude zaměstnání vykonáváno
Pracovní povolení pro cizince
Rok 2014 se stal pro mnohé cizince zlomovým, jelikož se postup žádosti o pracovní povolení změnil. V minulosti bylo zapotřebí získat povolení k zaměstnání od příslušného Úřadu práce, poté vízum k pobytu. To se nyní změnilo a žadatelé o zaměstnání si mohou zažádat o zaměstnaneckou kartu, které jim vydá přímo Ministerstvo vnitra ČR.
Pokud cizinec má na území ČR trvalý pobyt, nepotřebuje žádné formuláře, jelikož má stejné postavení jako český občan, a tak si zaměstnání může svobodně vybírat, aniž by k tomu bylo potřeba speciálního povolení.
Pracovní povolení pro Ukrajince
Žadatelé o pracovní povolení původem z Ukrajiny mohou výdělečnou činnost vykonávat díky:
- krátkodobému vízu
- zaměstnanecké kartě
- modré kartě
Krátkodobé vízum se uděluje pouze na dobu do 90 dnů. Žadatel potřebuje doložit vyplněnou žádost, která obsahuje identifikační údaje, cestovní doklady, otisky prstů, doklad potvrzující sjednání cestovního zdravotního pojištění, doklady prokazující účet cesty, doklad o zajištění ubytování, finančních prostředcích a doklad, který potvrdí záměr opustit území ČR před vypršením lhůty víza.
Zaměstnanecká karta poslouží žadateli v případě, rozhodne-li se práci vykonávat déle než 3 měsíce. Jedná se o doklad, který je nejvhodnější k dlouhodobému pobytu. Vlastník zaměstnanecké karty smí pobývat na území České republiky a pracovat na pracovní pozici, která je uvedena v jeho zaměstnanecké kartě.
Modrá karta je určena pro lidi, kteří dosáhli vysokoškolského vzdělání a chtějí vykonávat práci, která vyžaduje vyšší kvalifikaci. Maximální platnost modré karty aktuálně činí dva roky.