Není dřevěný lustr nebezpečný?


Osvětlení v domácnosti oceníme zejména v zimě, kdy je hodin slunečního svitu pomálu. V tuto dobu vstáváme do práce za tmy a za tmy také chodíme domů. Abychom se pak doma nepřerazili, je potřeba si zde posvítit. I to je koneckonců důvod, proč nějaký typ osvětlení najdeme prakticky v každé místnosti. A ačkoliv lustry ztratily v poslední době část své popularity, stále ještě alespoň nějaký najdeme prakticky v každém domě či bytě. Je pravdou, že obchody s domácími potřebami jich také nabízí skutečně širokou škálu, takže si vybrat může skutečně každý. Na ty nejnovější je dokonce možné použít nejen klasické žárovky, ale také moderní úsporné zářivky. Záleží tedy jen na našem vkusu.

ornamentální lustr

Jedním z poměrně oblíbených modelů je i dřevěný lustr. Ačkoliv je totiž často vytlačen plastovým či kovovým typem, dřevo je stále ještě oblíbené, zejména u milovníků klasiky. U mnoha lidí to však vzbuzuje nedůvěru.

Hlavním problémem, který vidí, je fakt, že dřevo, zvláště to suché, je velmi hořlavým materiálem. Koneckonců, existuje důvod, proč se také používá jako palivo do domácích kotlů. A pravdou je, že teplota žárovky se může vyšplhat poměrně vysoko. Není tedy divu, že se někteří lidé bojí nebezpečí vzniku ohně.

lustr s dřevěnými prvky

Pravdou však je, že toto riziko je minimální. I když jsou totiž všechny vnější části lustru ze dřeva, není se třeba ničeho bát. Je totiž ošetřeno speciálním nátěrem, který zabrání jeho vzplanutí. Také žárovky bývají od samotné dřevěné konstrukce izolovány, minimálně stínidlem. To se sice může také zahřát, avšak jeho teplota bude podstatně nižší než ta u žárovky.

Pokud se nám tedy tento typ líbí a máme pocit, že by se do dané místnosti hodil, není vůbec žádný důvod váhat. Rozhodně ne kvůli nebezpečí požáru. Jistě, může dojít k poruše, která může oheň způsobit. Avšak něco takového je skutečně vzácné. Pokud nás tedy tento typ uchvátil, pak jen směle do toho.