Nemoci vyššího věku a jejich prevence

Za věk, kdy dochází k výraznějšímu stárnutí organismu, se považuje rozmezí 60 až 75 let, nazývané rané stáří. Pak již nastává stáří pokročilé. Kdo by nechtěl zastavit čas nebo alespoň zpomalit jeho běh… Někdo začíná stárnout výrazně dříve, jiný později. To záleží na genetice, způsobu života a na tom, v jakém stavu byl člověk ve věku středním. Zda netrpěl nějakými nemocemi, které ho posunuly do kategorie stárnoucího o něco dříve.

boty na rukavici


Stárnutí očí se projevuje prohlubující se dalekozrakostí (zhoršené vidění na blízko), šedým zákalem a různými onemocněními sítnice. Pro kardiovaskulární systém je typické snížení elasticity cév, díky čemuž se snižuje průtok krve. Od šedesátky vzrůstá i počet lidí trpících hypertenzí či vysokým cholesterolem. V ještě vyšším věku se zvětšuje srdce a zdravá tkáň je nahrazována nefunkčním vazivem. Častějšími se stávají tromboembolické příhody. Změny pohybového aparátu se projevují tak, že s věkem přibývá tukové hmoty a ubývá kosterního svalstva a tím i svalové síly. Projevují se degenerativní změny kloubů i páteře, chrupavek, artróza a osteoporóza, která vede ke zvýšení počtu zlomenin. Nervový systém nás nemile překvapí stále se horšící pamětí, schopností koordinace a zhoršeným snášením fyzické i psychické zátěže. Regenerace je zdlouhavá a obtížná.
léky a rajčata


Předcházení ranému výskytu obtíží spojených se stářím spočívá ve vyvážené pravidelné stravě, dostatku tekutin, doplňování vitamínů, minerálů a dalších látek, pro tělo potřebných. Nevystavovat se nadměrnému dlouhodobému stresu, snažit se dodržovat pravidelný spánkový režim, nepřehánět to s alkoholem a nekouřit. Nezbytné jsou pravidelné pohybové aktivity, alespoň svižná vycházka či nějaký sport podle stavu a možností. Duševní hygiena je též důležitá. Procvičovat mozek např. učením se cizímu jazyku, četbou, křížovkami, návštěvou různých kurzů event. Univerzity třetího věku.


Stáří číhá na každého, kdo se ho dožije. Proto se snažme, ať to, co můžeme ovlivnit, nám ho zbytečně neztrpčuje.