Jak zútulnit váš domov?

Pokud máte pocit, že se doma necítíte úplně dobře a neradi se tam vracíte, zkuste přehodnotit celkový prostor, ve kterém žijete. Na výsledný pocit z vašeho bytu nebo domu má vliv mnoho proměnných, mimo jiné i to, zda je tam útulno.
bílá komoda
Co to vlastně znamená? Útulnost neznamená mít vystavených na okenním parapetu dvacet květináčů s kaktusy nebo zapálenou vonnou svíčku na každém volném místě. Je důležité si uvědomit, že útulný prostor je opakem holobytu, ale nejedná o místo přeplněné věcmi. Naopak, měl by být spojen spíše s minimalismem. Jsou však místa, která je potřeba zaplnit, aby vypadala opticky jinak než jen holé zdi a prázdné rohy v místnostech.
Tento přístup vychází svým principem především z pocitu každého z nás – každý totiž máme jiné představy o tom, kolik polštářků je potřeba mít na pohovce a jak moc barevné obrazy si umístit nad postel v ložnici.
Buďme konkrétní. Čím si tedy můžeme vylepšit svou domácnost, aby lahodila našim očím?
popcorn u čaje
·         Kuchyň – mějte vždy uklizenou kuchyňskou linku. Máte-li velké množství spotřebičů, které používáte nebo potraviny, které chcete mít neustále po ruce, pořiďte si nějaké boxy, do kterých tyto věci umístíte, aby nebyly neustále na očích.
·         Jídelní stůl – jíte-li u zdi, nebojte se nad jídelní stůl připevnit nějaký tematický obrázek a na desku stolu dejte vázu, do které si budete pravidelně kupovat čerstvé řezané květiny.
·         Roh místnosti – nevíte, jak zaplnit prostor kolem nábytku? Pořiďte si pokojové rostliny – menší dejte na okno nebo poličky, větší umístěte do nevyužitých rohů v místnostech. Prostor se zaplní a bude veselejší.
·         Poličky a skříňky – buďte opatrní s jejich množstvím a opět se nebojte využít různé boxy tak, abyste zakryli předměty, které nemusí být vidět. Co naopak může být vidět na poličkách jsou knihy, vázy, svíčka, případně nějaká decentní dekorace.
·         Gauč – polštářky, deky – opět s rozumem, snažte se je barevně sladit s pohovkou, aby nedocházelo ke vzniku nepříjemných kontrastů.
·         Konferenční stolek – snažte se jej nevyužívat jako odkládací prostor. K tomu může sloužit stolek pod televizí nebo polička vedle vchodových dveří.
·         Ložnice – místnost určena ke spánku by neměla být vymalována žádnou výraznou barvou a měla by být zařízena velmi decentně, aby vás nic nerušilo při usínání a spánku. Využijte zde tedy spíše světlé odstíny barev, klidně zapojte i drobné dekorace. Vhodný přehoz na postel a polštářky dodají vašemu loži hotelový look.