Designové retropohovky


Každý z nás má určitě doma nějakou tu pohodlnou pohovku. Co tak ale oživit váš dům či byt takovou retro pohovkou? Uvidíte, jakou změnu to do vašeho interiéru přinese.


Samotný design se stále vyvíjí směrem dopředu. Možná si ale poslední roky všímáte toho, že to, co se nosilo nebo používalo dříve, se začíná vracet. Je to tím, že trendy neztratily svou oblibu a stále jsou mezi námi jejich věrní fanoušci.

Samotné slovo retro je označení pro všechno, co už bylo.
čalouněná pohovka

Jako retro doba se považují 50. – 70. léta 20. století. Léta padesátá nám přinesla hlavně barevnost a různé odstíny. Léta šedesátá byla pak považována za období změn, jelikož přišly na řadu květiny a geometrické motivy. Začaly vznikat oblé tvary nábytků apod. V sedmdesátých letech přišly organické tvary a vše bylo inspirováno lety do vesmíru nebo na Měsíc. Začaly se hodně používat barvy jako žlutá, zelená nebo hnědá.
retro lavice

Takový retronábytek (čili i retropohovky) se hodí hlavně pro ty, kteří mají rádi romantiku. Můžete si vybrat jak z původních kousků, tak i z kousků, které jsou navrhnuty dnešními návrháři. Záleží to čistě na vás. Jejich výhoda je taková, že ladí s každým stylem. Určitě byste ale při výběru měli vybírat s citem a zamyslet se nad tou správnou kombinaci barev. I vzory je lepší vybírat s citem, jelikož méně je někdy více.


Pokud byste si přáli prostor ještě oživit, a to nejen retropohovkou nebo nábytkem, pak toho můžete ještě docílit pomocí doplňků. Může se jednat o polštářky nebo nějaké tapety. Například takové pohovky s dekorem, který bude výrazný, určitě nic nezkazíte. Ba právě naopak. U dekoru je pak ale důležité zamyslet se nad doplňky, jelikož by měly být jednobarevné, aby poté na člověka nepůsobily kýčovitým dojmem.


Možná byste ani vy sami neřekli, že díky retro stylu váš interiér bude působit velmi elegantně a vůbec ne nudně. Prostor bude mít jakýsi charakter, který vám může kde kdo závidět. Rozhodně se může stát, že váš kus retro nábytku bude starší než vy sami.