Bazénová sůl – alternativní způsob chlorové chemie

Chlorové tablety na desinfekci vody v bazénu jsou nejprodávanější způsob, jak docílit její požadované kvality. Chlór lze však získat i jiným způsobem – přirozenějším a zdraví prospěšnějším. Je totiž obsažen v docela obyčejné soli.křišťálově čistá voda.jpg

Jde to i jinak

Chlorování vody je běžný postup, který se osvědčil již před mnoha lety v úpravnách vody na celém světě. Chlór je totiž nejen toxický plyn, ale také významný chemický prvek, bez něhož se nedokážeme obejít. V určité koncentraci je lidskému organismu prospěšný, připomeňme například kuchyňskou sůl, ale především tvorbu přirozené kyseliny solné (chemicky správně kyseliny chlorovodíkové HCl) v žaludku, která je základním předpokladem pro trávení potravy a přežití teplokrevných živočichů.
Tento plyn se přidává do vody v malém množství, aby zlikvidoval nežádoucí mikroorganismy a zabránil jejich rozmnožování. Ve vodovodních trubkách je ho opravdu málo a skutečně nezpůsobuje zdravotní problémy – naopak, díky tomu je voda dodávaná z vodáren naprosto bezpečná a v Česku také jedna z nejkvalitnějších v Evropě.dlažba na dně bazénu.jpg
Vyšší koncentrace chlóru bývá v bazénech, tam se aplikuje ve formě chlornanu sodného v tabletách. Ten však může na citlivé jedince působit příliš agresivně. Vhodnou alternativou chlorové chemie je elektrolýza vody s obsahem mořské bazénové soli Chlorito. Bazénová voda s obsahem soli o velmi nízké koncentraci (zhruba desetkrát nižší, než v moři) prochází skrze dvě elektrody, na nichž se do kapaliny uvolňují základní prvky solného roztoku – ionty sodíku a chlóru. Tím v nádrži vznikají jiné sloučeniny, než s chlorovými tabletami, a výsledkem je křišťálově čistá tekutina bez typického chlorového pachu. Tento způsob je příznivější i pro pokožku a sliznice, nedráždí oči a průdušky a hodí se i pro úpravu vody vířivek a bazénků pro malé děti.
Výhodou mořské soli je také její omezená toxicita, pokud ji „náhodně“ objeví domácí mazlíčci nebo vaše ratolesti, nestane se zpravidla nic závažného, zatímco chlornan sodný se nesmí za žádnou cenu dostat do nepovolaných rukou.