Zásady pro správné používání klimatizace

Pamatujte na to, že rozdíl mezi klimatizovanou místností a mezi venkovním prostředím, kde se pohybujete, nesmí přesáhnout 5 – 6 stupňů Celsia. Překvapivě velké množství lidí si vůbec neuvědomuje, že právě výrazný rozdíl mezi oběma prostředími může způsobit i vážné zdravotní problémy – alergií počínaje a konče srdečně cévními příhodami – mozkovou mrtvicí a infarktem.
ventilační zařízení.jpg
Příliš extrémní chlazení také podporuje tloustnutí. Zní to jako nesmysl, který s tím nemá nic společného, a přesto má. Jestliže tělo totiž vynakládá určitou energii na tvorbu potu a ochlazování pokožky, uvolňuje ji také z tukových zásob. Navíc příliš podchlazené místnosti zvyšují pocit hladu, kterým tělo reaguje tvorbou tukové zásoby (aby přežilo chladnější období). Takže další důvod dodržet režim ochlazení místnosti ve výše uvedených hodnotách.

Nápor na imunitní systém

Prudké přechody z extrémního chladu do horka a naopak oslabují imunitní systém a lidé jsou pak náchylnější vůči infekci, zejména horních cest dýchacích. Jistě dobře znáte prochladnutí z průvanu. Mohou se objevit také obtíže se zatuhlými svaly, zvláště zádovými při sedavém zaměstnání.

Syndrom tzv. suchého oka

Typický problém kancelářských prostor v obřích administrativních centrech. Jestliže je klimatizace do bytu Praha nevhodně nastavena a koncipována, dochází často k vážným poruchám zraku. Týká se to zhruba každého třetího zaměstnance. Příčinou syndromu je příliš suchý chladný vzduch v kombinaci se soustředěným vnímáním podnětů na monitoru stolního počítače. Soustředěná práce na PC totiž jistým způsobem redukuje mrkání očních víček a oko pak trpí nedostatečným zvlhčováním. Jestliže k tomuto jevu dochází s častou chronicitou, může dojít i k vážnému poškození zraku.
klimatizace do bytu.png

Jak zabránit teplotním šokům

· Při přecházení mezi extrémním chladem a horkem si najděte místo, kde je teplota vzduchu přibližně někde „mezi“ a chvíli se tu aklimatizujte.
· Někdy se vyplatí mít s sebou kus teplého oděvu, který v přehnaně klimatizovaných místnostech vyrovná teplotní šok.
· Teplotní šok poměrně stabilně potlačuje zajímavý trik – vypít naráz zhruba dvě až tři deci čisté, mírně zahřáté vlažné vody nebo minerálky (nejlépe o teplotě lidského těla cca 36 stupňů).
· Výborně pomáhá také naředit Vincentku 1:1 s vodou a pomocí rozprašovače ji nanášet na obnaženou pokožku. Tím se tělu dodá určitý vyvážený poměr minerálních látek, který pomáhá posilovat imunitní systém a chrání tělo před infekcemi.