Rakovina děložního čípku ohrožuje všechny ženy

Málokterá žena vlastně přesně ví, kde se v jejím těle to kritické místo nachází, přitom je to místo unikátní, protože pro gynekologa je to vlastně jediné přímo přístupné místo v těle ženy, pouhým stěrem může lékař odhalit změny, které mohou signalizovat vznik nádoru.
Na rakovinu děložního čípku zemře ročně kolem čtyř set žen, což je víc, než kolik je obětí dopravních nehod, přitom kdyby ženy chodily včas a pravidelně na prohlídky, dalo by se tomu zabránit.

Co je vlastně rakovina děložního čípku:
HPV (lidské papilomaviry) je celosvětově rozšířená nákaza. Po zahájení sexuálního života je do 2 let infikováno až 60 %, do pěti let až 80 % osob. Po nákaze dochází většinou ke spontánnímu vymizení viru, u některých jedinců však dojde k propuknutí infekce, případně i vzniku prekancerózy a nádoru. V průběhu aktivního sexuálního života dochází k nákazám a vymizení viru opakovaně, tímto pojmem Vám tuto nemoc popíšou odborníci.

Když se na přednádorové změny přijde včas, je možná léčba tzv. konizací, při ní se z děložního čípku vyřízne postižená tkáň a odstraní se předrakovinové léze, u kterých je pravděpodobné, že by se v nádor změnily. Ženy, které podstoupily tento zákrok, tvrdí, že sice příjemné to není, ale návštěva zubaře je prý horší.

Propuknutí v nádorové onemocnění se dá velmi dobře zabránit:
1)      pravidelnými prohlídkami u svého gynekologa, a ne se vymlouvat na nedostatek času apod.
2)      očkováním– v naší republice jsou k dostání dvě možné vakcíny: Cervarix a Silgard, který navíc chrání i před vznikem genitálních bradavic. Od dubna 2012 je vakcína Cervarix pro všechny 13leté dívky plně hrazená zdravotními pojišťovnami, Silgard z velké části také, doplatek je na něj minimální. Starší ženy se mohou samozřejmě také nechat očkovat, ale v tom případě už si to budete muset zaplatit sami, cena za tři dávky vakcíny je zhruba deset tisíc korun, ale když se nad cenou zamyslíte, je zanedbatelná, proti riziku, že rakovinu děložního čípku dostanete.