Čas plánování a rozhodování

Máte na vaší zahradě ovocné stromy nebo pěstujete ovoce a zeleninu? Každý, kdo něco pěstuje tak ví, že to není jen o tom, zasadit, zalít a následně pak sklidit úrodu. Je s tím mnoho práce. Jak konkrétně se o zem a místa, kde chceme mít úrodu starat?
červená jablka.jpg


Co se týká zeleninové úrody, tak je nutné rozvrhnout záhony, kam co zasadit. Je vhodné dbát na to, aby se po roce plodiny prostřídaly. Zem tam vylepšíme tím, že do ní zasadíme cibuli nebo česnek, které snesou i záhony, kde je málo živin. Keříčkové fazole také jsou schopné oživit zásobu živin. Misky na výsev je třeba vyčistit a vypařit a dát do nich vhodnou zeminu. Zasadíme tam semínka papriky, dýně, lilku, cukety, rajčat, okurky, salátu, slunečnice, celeru, řeřichy, každý dle vlastní libosti a chuti.


U ovoce je nutné zvolit přihnojování ovocných dřevin. Pokud jsou již v březnu teploty nad nulou, je žádoucí ořezat staré jádroviny. Každý řez je potřeba ošetřit dřevařským voskem. Než vložíme ořezané větve do kompostu, tak je nesmíme zapomenout rozdrtit. Silnější větve můžeme použít jako podpěru do ovocné nebo zeleninové úrody, např. k rajčatům či paprikám aj.


Kmeny stromů také můžeme očistit drátěným kartáčem, abychom odstranili mechy a lišejníky, které se na stromech mohly objevit. Rovněž stromy prohlédneme, zda je nenapadl nějaký škůdce. V případě, že zjistíme, že napadl, okamžitě použijeme relevantní postřik na jejich zneškodnění. Toto období je také ideálním časem pro roubování. Je doporučováno řezné plochy zalít rozpuštěným parafínem, aby se správně uchovaly. Nezapomeňte vše označit jmenovkami, abyste pak věděli, co je co. Vše uložíme do chladných prostor. Všem roubům ovocných stromů velice prospívá, když se zabalí do polyetylenových folií.
švestky na stromě.jpg


U okrasných zahrad je nutné zkontrolovat, zda není v blízkosti místo, kde by se zadržovalo větší množství vody. Někdy se totiž po zimě nestačí všechna voda vsáknout, hlavně po obdobích oblev. Nové sazeničky vysázíme do truhlíků. Až po tomto celém procesu nám pak čeká to nejmilejší a to je sklizeň, případně radost z vykvetlých stromů, květin a plodů.